Twoja przeglądarka nie obsługuje (ma wyłączoną obsługę) javascript.

Poradnik

Nieprawidłowy montaż okien – na co zwrócić szczególną uwagę

Ocena 0
Zdjęcie Nieprawidłowy montaż okien – na co zwrócić szczególną uwagę

Montaż okien ma kluczowe znaczenie w termoizolacji budynku. Tym jednym zdaniem, sprawdzającym się w przypadku każdego budynku, zapraszamy do artykułu, w którym wyjaśnimy, na co zwrócić szczególną uwagę, gdy wymieniasz lub wstawiasz nowe okna.

Dlaczego montaż okien jest ważny

Nawet najlepsze, najbardziej szczelne okno na rynku zawiedzie, jeżeli zostanie zamontowane krzywo, zbyt słabo, nierówno, bez odpowiedniego przygotowania ściany. Najmniejszy błąd może kosztować naprawdę wiele, ponieważ pozornie niewidoczna wyrwa w ociepleniu skutkuje przenikaniem chłodu oraz wilgoci, a każda próba ich zwalczenia wiąże się z kosztami – w bliższej perspektywie z wydatkami na ogrzewanie, a w dłuższej na remont. Nie opłaca się inwestować tysięcy złotych tylko po to, by niewłaściwie przeprowadzony montaż zniweczył efekt końcowy i naraził domowy budżet na kolejne wydatki, prawda?

10 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

 • Okna wykonane z PCV posiadają tak zwane odwodnienie profilu. Jeżeli parapety (zewnętrzny i wewnętrzny) różnią się poziomami (ten pierwszy ulokowany jest wyżej), może dojść do zakrycia odwodnienia, a w konsekwencji zniszczenia ramy i obniżenia izolacji. Zapytaj eksperta o poszerzenia systemowe.
 • Jeżeli nie przygotujesz listwy progowej, wkrótce dojdzie do przeciekania wody oraz intensywnego niszczenia ściany, a także dybli, które zardzewieją. Wystarczy listwa w nieco mniejszych rozmiarach od ramy okna; tak, aby zamontować pod nią zewnętrzny parapet.
 • Zawsze dokładnie mierz elementy, z których montujesz okno. Ta uwaga odnosi się zresztą do każdego remontu. Czynności wykonuj metodycznie, spokojnie i precyzyjnie. Pospieszne działania tylko pozornie oszczędzają czas, a mogą mieć katastrofalne skutki. Wymiary ramy, profili powinny być dopasowane do otworu bardzo dokładnie – dowiedz się od eksperta, w jaki sposób, by optymalnie zmieścić warstwę izolacyjną.
 • Oczyść podłoże, niezależnie od tego, czy wymieniasz stare okna, czy wznosisz nowy budynek. Pozbądź się pyłu, gruzu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń – wszystkie drobiny niedobrze wpływają na gorsze wiązanie się pianki termoizolacyjnej z podłożem. Stąd już krótka droga do regularnej wilgoci.
 • Jeśli mowa o piance – tylko ona izoluje szczelinę, dlatego koniecznie dochowaj najwyższej staranności podczas wypełniania. W ten sposób unikniesz bardzo niekorzystnego zjawiska, jakim są mostki cieplne, czyli przerwy w izolacji. Swoją drogą, wybieraj piankę z wyższej półki, bo nie warto oszczędzać na tak istotnych materiałach.
 • Izolacja składa się z kilku warstw. Profesjonalne folie i taśmy są wykorzystywane do tworzenia odpowiedniej izolacji wewnętrznej, czyli paroszczelnej oraz zewnętrznej, czyli paroprzepuszczalną. Dzięki takim rozwiązaniom izolacja przez lata pozostaje na wysokim poziomie.
 • Precyzja, precyzja, jeszcze raz precyzja. Starannie wykonuj wszystkie zalecenia producenta. Niewłaściwe osadzenie okna może powodować niszczenie ścian i samej ramy. Skonsultuj się z ekspertem, w jakich odległościach i na jakiej głębokości osadzić okno.
 • Okna mocuje się za pomocą dybli lub kotew. Zbyt mało tych elementów lub ich niewłaściwy montaż prowadzi do komplikacji: słabości okna i muru, popękań, uszkodzeń mechanicznych.
 • Podobnie zwróć uwagę na obecność klocków podporowych, żeby aby okno nie znajdowało się w samym murze, przez co mogłoby naruszać jego konstrukcję oraz przepuszczać wilgoć do środka budynku.

Salon Internorm Zielona Góra

Zauważ, że często wspominamy o konsultacji z ekspertem. To fakt, warto dowiedzieć się więcej na temat każdego elementu okna, by uniknąć przykrych niespodzianek. W salonie w Zielonej Górze czekają na Ciebie wykwalifikowani pracownicy oraz ekipa montażowa, która zdobyła doświadczenie w prawidłowym montażu profesjonalnych okien. Zapraszamy!

Ocena 0

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

ZYSKAJ GWARANCJĘ NAJNIŻSZEJ CENY

Zamów bezpłatną papierową wersję

Zamów indywidualną ofertę

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE I OTRZYMAJ OSOBISTĄ OFERTĘ INTERNORM

UZUPEŁNIJ PROSZĘ SWOJE DANE

*pola wymagane przejdź dalej

, INTERESUJESZ SIĘ NASZĄ OFERTĄ JAKO:

CHCIAŁBYŚ ABYŚMY:

, WYBIERZ PROSZĘ JAKIE OKNA CIĘ INTERESUJĄ

OBECNIE POSZUKUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI PONIEWAŻ

NA KIEDY POTRZEBUJESZ OKIEN I/LUB DRZWI

UFF - TO JUŻ PRAWIE KONIEC, TWOJE UWAGI DO OFERTY:

CHCIAŁBYM ZAŁĄCZYĆ PLIKI

  , O KTÓREJ GODZINIE MOŻEMY DO CIEBIE ZADZWONIĆ

  ZAAKCEPTUJ KLAUZULĘ I PRZEŚLIJ FORMULARZ

  Umów się na spotkanie

  Zamów katalog  wersja papierowa

  Pobierz katalog  wersja PDF